Nastolatkowie
Jeśli już jesteś lub wkrótce będziesz Rodzicem jeżdżącej konno nastolatki przeczytaj koniecznie ten artykuł - został on napisany dla Ciebie!
Jazda konna nastolatków - prawdziwe wyzwanie dla Klubu i Rodziców.
Jeśli już jesteś lub wkrótce będziesz Rodzicem jeżdżącej konno nastolatki przeczytaj koniecznie ten artykuł - został on napisany dla Ciebie!
Jazda konna nastolatków - prawdziwe wyzwanie dla Klubu i Rodziców.
Jazda konna nastolatków, w zwłaszcza dziewcząt w wieku 12-15 lat stanowi prawdziwe wyzwanie dla Rodziców i Klubu.
Jest to związane z dwoma głównymi czynnikiem:
-
wiedza i doświadczenie
-
nastolatki wiedzą co chcą osiągnąć i w tym zakresie intensywnie komunikują się między sobą bezpośrednio oraz za pomocą mediów społecznościowych,
-
mają już wiele doświadczeń jeździeckich i w związku z tym mogą jasno wyrażać swoje oczekiwaniac w stosunku do Rodziców i Klubu - np. w zakresie kupna konia, startów w zawodach, wykazują jednocześnie determinację w realizacji tych oczekiwań
-
ich wiedza w zakresie jazdy konnej może znacznie przewyższać wiedzę rodziców, którzy zaczynają się interesować jeździectwem wtedy, gdy pojawiają się pierwsze problemy (dotyczy to zwłaszcza tego rodzica, nie obserwuje jazd konnych)
-
oczekiwania
Nastolatki mają naturalną trudność z oceną granic i realnych celów, co w połączeniu z chęcią osiągnięć, porównywaniem się z rówieśnikami oraz pragnieniem zdobywania uznania może prowadzić do wygórowanych oczekiwań w zakresie wyników sportowych, ilości treningów i własnego konia. nadmierne oczekiwania stanowią potencjalną “mieszankę wybuchową” ponieważ po prostu nie mogą być zaspokojone ze względu na inne priorytety Rodziców w zakresie rozwoju (szkoła) czy też domowego budżetu (wydatki na rodzeństwo, wykształcenie, kredyty itp). Pamiętać przy tym należy, że bardzo wiele dziewcząt odchodzi od regularnych jazd w wieku 16-18 lat i Rodzic może dosłownie z dnia na dzień pozostać z zakupionym i utrzymywanym kosztem >>ogromnych wyrzeczeń<< koniem.
W tak trudnym okresie zadaniem Klubu i Rodziców jest wspieranie nastolatków, głównie przez przywiązanie wagi do >>rozwojowej funkcji jeździectwa<<, które zwłaszcza w tym wieku pomoże kształtować poczucie obowiązku, chęć komunikacji i współpracy, umiejętność planowania i organizacji, poznawanie ograniczeń i sposobów podejmowania decyzji, czerpanie satysfakcji z drobnych sukcesów oraz bycia członkiem zespołu. Dodatkową wartością jest oczywiście aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.
Rozwiązanie
Nastolatkom proponujemy jazdy na poziomie zaawansowanym, celem tych jazd jest zdobycie srebrnej odznaki PZjW ramach przygotowania do srebrnej odznaki PZJ, Klub organizuje raz w miesiącu zawody wewnętrzne, których koszt wynosi około 250,-300, - zł za dzieńW przypadku treningów 2 razy w tygodniu - (ujeżdżenie i skoki) co jest zupełnie wystarczające do dalszego rozwoju budżet wynosi około 1500, PLN miesięcznie z zastrzeżeniem, że jazdy dodatkowe są istotnie tańszeMamy na koncie setki startów w zawodach i wiele tytułów, przeprowadziliśmy około 100.000 treningów bez żadnego poważnego urazu i z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że start nastolatki w zawodach wymaga odpowiedniego konia - koszt 30-40 tys, czterech treningów w miesiącu oraz oczywiście odpowiedniego zaplecza. Budżet wyniesie około 5000, miesięcznie ( w tym utrzymanie i amortyzacja konia około 2500,- )Improwizacja w tym zakresie nie dość, że prowadzi do frustracji i rozczarowań to jest niebezpieczna. W zawodach Państwa córka rywalizowałaby z jeźdźcami, którzy mają kilkuletnie doświadczenie.W przypadku, jeżeli będziecie Państwo zdecydowani na udział nastolatki w zawodach zewnętrznych rekomendujemy dzierżawę konia i musi to być koń "profesor" - w wieku co najmniej 7 lat i z co najmniej 2 letnim doświadczeniem i udokumentowanymi wynikami w zawodach pod juniorką.
SKJ Poland Park ma 10 letnie doświadczenie w realizacji rozwojowej funkcji jeździectwa i nie będzie w rozbudzać nierealnych oczekiwań Waszego dziecka (np. kupno drogiego konia, który z czasem może stać się skarbonką bez dna). Jeździectwo, jako umiejętność poruszania się z punktu A do B nie ma obecnie żadnego znaczenia, ma natomiast potencjalnie dużą wartość w zakresie kształtowania postaw i osobowości i na tym powinniśmy się skoncentrować!
Rozwój fizyczny i emocjonalny, opanowanie nadmiaru emocji i energii, rozbudzenie poczucia obowiązku i odpowiedzialności, wzrost poczucia własnej wartości, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem i porażkami są wprawdzie mniej spektakularne niż medale, jednakże takie osiągnięcia mają dla nas, dla nastolatków i Rodziców największe znaczenie!