2024

Dobry trener - kto to taki?

2020-04-01

Dobry trener - kto to taki?

 

Każdy jeździec podczas swojej przygody z tym sportem staje przed wyborem szkoleniowca. Zadanie to jest szczególnie trudne na początku jeździeckiej przygody - jak bez doświadczenia sprawdzić czy nasz nowy potencjalny instruktor zna się na rzeczy i jest godny zaufania? Poniżej kilka wskazówek 

 

Przede wszystkim warto zastanowić się nad naszymi potrzebami. Na czym nam najbardziej zależy i jakie podejście najbardziej do nas (lub do naszych dzieci) przemawia? Pamiętajmy, że nie ma jednej “słusznej” metody nauczania - każdy instruktor pracuje trochę inaczej, korzysta z innych metod szkoleniowych, używa innych motywatorów. To my musimy zdecydować, jakie podejście jest dla nas najbardziej korzystne. Na początku warto “przetestować” kilku trenerów czy instruktorów - taki “przegląd” pomaga świadomie podjąć decyzję i konsekwentnie rozwijać się w jeździectwie pod okiem wybranego przez siebie przewodnika. 

 

Indywidualne podejście do jeźdźca - zauważa zarówno mocne, jak i słabsze strony ucznia. Sama obserwacja to jednak nie wszystko - dobry szkoleniowiec to taki, który będzie się z nami komunikował. Informacja zwrotna od nauczyciela to bardzo ważny czynnik, pomagający osiągnąć postawione sobie cele. Nie bójmy się więc pytać - o niedociągnięcia, postępy, kierunki rozwoju. Dobry szkoleniowiec na pewno zaspokoi Waszą ciekawość i aktywnie będzie towarzyszył Wam w jeździeckiej przygodzie.

Warto też zwrócić uwagę na sposób dobierania ćwiczeń do poziomu jeźdźca. Dobry trener dobierze ćwiczenia tak, aby były dla Was wyzwaniem do osiągnięcia bez zbędnej frustracji. 

 

Motywacja i wsparcie - nie mylić z wyłącznymi pochwałami i głaskaniem po głowie! Motywacja i wsparcie to nie tylko czułe słówka i zachwyty nad naszym niewątpliwym wrodzonym talentem jeździeckim ;). Motywacja jest jak siła napędowa popychająca nas do działania. Dobry trener pomoże nam tą siłę odnaleźć, czy zbudować na nowo jeśli zajdzie taka potrzeba, budując przyjazną i bezpieczną przestrzeń w relacji ze swoim uczniem. 

 

Empatia - czynnik obowiązkowy w tym zawodzie. Warto obserwować, czy nasz nauczyciel okazuje empatię nie tylko ludziom, ale także koniom. Relacje ze zwierzętami są w tym przypadku bardzo istotne - dobry trener to taki, który szanuje swoje konie, dba o ich dobrostan i czuje się za nie odpowiedzialny. 

 

Pokora - każdy z nas zna szkoleniowców (i jeźdźców ;) ) którym wydaje się, że osiągnęli najwyższy poziom możliwej do zdobycia wiedzy, nic ich już nie zaskoczy, wszystko już widzieli i nic im nie straszne. Instruktor który pozjadał wszystkie rozumy nie będzie dobrym instruktorem. Dobry szkoleniowiec ma świadomość, że zawsze jest coś czego może się nauczyć - w związku z tym, sam się szkoli, uczy się od innych, obserwuje inne metody i podejścia. Nie boi się pytać!  

 

Wybór szkoleniowca to niełatwe zadanie. Pamiętajmy, że zawsze warto zastanowić się i zadać sobie pytanie - czy mam zaufanie do mojego instruktora? Czy mój trener sprawia, że czuje się bezpiecznie, chcę stawiać sobie nowe cele i wyzwania? Jeśli na myśl o treningu na Twojej twarzy pojawia się uśmiech, a schodząc z konia masz poczucie spełnienia - jesteś w dobrych rękach :)